Kripto Para Haberleri

Fransız Hükümeti, 34,5 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin’i Açık Artırmada Satışa Çıkaracak.

Önümüzdeki hafta Fransız hükümeti, 2019 GateHub hack soruşturması sırasında ele geçirilen 611 Bitcoin’i açık artırmada satışa çıkaracak.

Kısaca;

  • Önümüzdeki hafta 34,5 milyon değerinde Bitcoin Fransa’da düzenlenecek olan bir müzayedede satışa çıkarılacak.
  • Kripto para biriminin büyük çoğunluğu, 2019 GateHub hackinin araştırılması sırasında ele geçirildi.

Fransız hükümeti, XRP Ledger protokolü üzerine inşa edilmiş İngiltere merkezli bir platform olan GateHub’ın sözde hacker’larından ele geçirilen 34,5 milyon değerinde Bitcoin’i açık artırmaya sunacak.

Cyberguerre’nin yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre, açık artırma 17 Mart’ta Paris merkezli müzayede evi Kapandji Morhange tarafından Fransız Ele Geçirilen, El Konulan Varlıkların Yönetimi ve Geri Alınması Ajansı (AGRASC) adına düzenlenecek.

GateHub, Haziran 2019’da saldıra uğradı ve 23 milyon XRP kaybı yaşadı – o sırada 9,2 milyon dolar değerindeydi. Aynı yılın ilerleten saatlerinde, kripto cüzdan hizmeti, 1,4 milyon kullanıcının özel verilerinin tehlikeye atıldığı başka bir saldırıya uğradı.

Vakayla bağlantılı iki kişi Nassim B ve Gabriel KAB olarak tespit edildi. İkili, 2018’de müzik video platformu Vevo’nun YouTube kanalını hacklemekle suçlanmıştı.

Bununla birlikte, GateHub hackiyle ilgili adli soruşturma hala beklemede olduğundan, yasal açıdan ele geçirilen Bitcoin’ler şüphelilerin mülkiyetinde kalmaya devam edecek. Gabriel Kab ve Nassim B’nin suçlamalardan aklanması durumunda, Fransız hükümetinin planladığı Bitcoin müzayedesinin tüm gelirlerini alacakları anlamına geliyor. Suçlu bulunurlarsa, satıştan elde edilen gelir Fransız hükümetine gidecek.

Cezai soruşturmalar sırasında ele geçirilen Bitcoin müzayedesi yeni bir durum değil. ABD Marshals Service (USMS), 2014’ten beri açık artırmada kripto paraları satışa çıkardı, buna şu anda feshedilmiş olan darknet piyasası Silk Road’dan ele geçiriler Bitcoin de dahil.

Risk kapitalisti Tim Draper, Temmuz 2014’te Silk Road’dan ele geçirilen yaklaşık 30.000 Bitcoin satın alarak bu tür bir satıştan yararlananlar arasındaydı. Şubat 2020’de USMS yaklaşık 4.000 BTC sattı – o zamanlar 37 milyon dolar değerindeydi ve bugünkü fiyatı yaklaşık 227 milyon dolar değerinde.

ABD Genel Hizmetler İdaresi bu ayın sonunda 0,7501 BTC’yi daha açık artırmaya çıkaraca fakat yine de onu tutmayı düşünebilir; yıllar içinde ABD hükümeti, ele geçirilen Bitcoin’i elinde tutmak yerine satarak yaklaşık 10 milyar doları kaybetti.

2020’nin en iyi 10 kripto ve blok zinciri hikayesi.

Pandemi krizinin ortasında alternatif bir değer deposu arayan şirketler ve kurumsal yatırımcılar, 2020’de kriptoyu zirveye taşıdı.

COVID-19 salgını 2020’de haberlere hükmederek sayısız sektörü etkiledi. Virüsün yayılmasını durdurmak için ülkeler arasında seyahat engellenirken, hükümetler ekonomik hayatı korumak için teşvik ödemelerine el koydu.

Gerektiğinde, bu önlemler küresel enflasyon korkusunu uyandırdı. Bu da birçok geleneksel yatırımcı ve kurumu alternatif bir değer deposu olarak kripto para birimlerine, özellikle de en iyi kripto olan Bitcoin’e (BTC) yeni bir bakış atmaya itti. 11 Mart’taki düşüşün ardından BTC, yıl sonuna kadar rekor seviyelere ulaştı. Bununla birlikte, 2020’nin kripto ve blok zinciri dünyasının en iyi 10 hikayesini bu yazıda bulabilirsiniz.

Bitcoin yükselerek zirveyi fethetti.

Dünyanın en eski ve en çok tutulan kripto para birimi fiyat rekorlarını ve ardından 2020’de bazılarını paramparça etti.

Şimdi, Bitcoin’in piyasa değeri Visa ve Berkshire Hathaway’i geçerek yaklaşık 500 milyar dolar seviyesinde duruyor ve spot piyasalardaki fiyatı da artmaya devam ederek 30.000 dolara ulaştı.

Bitcoin Depot CEO’su Brandon Mintz, Aralık ayı ortasında Cointelegraph’a ‘’Bu noktada neredeyse günlük bazda kurumsal kripto benimsemesiyle ilgili yeni hikayeler görüyoruz.’’ dedi. MicroStrategy, Square, Paul Tudor Jones, Guggenheim Yatırımcılar ve hatta saygıdeğer sigorta şirketi MassMutual, 2020’de BTC’yi satın alanlar arasındaydı. Minerd, ‘’Artık sadece parekendeciler değil, şirketler ve milyarderler tarafından yönlendiriliyoruz.’’ dedi.

Merkezi olmayan finansal sistemler patlama yaptı.

Akılllı Ekonomi ağının kurucularından olan Da Hongfe, ‘’2020 tümden merkezi olmayan finans yılıydı.’’ dedi. DeFi’de kilitlenen miktar  30 Aralık’ta neredeyse 15 milyar dolara yükseldi.

Nitekim, kripto sözlüğüne yeni bir terim olan ‘’verim çiftçiliği’’ girdi. Bir kişinin BTC veya Ether’i (ETH) bir DeFi firması ile teminat olarak ödünç alma karşılığında, bir kullanıcı, sahibinin protokolündeki tüm değişiklikleri tartışmasına, önermesine ve oylamasına olanak tanıyan bir yönetim jetonu alabilir.

Bu yönetim belirteçlerinin mülkiyeti 2020’de oldukça kazançlı hale geldi. İlk olarak Haziran ayında yayınlanan Compound’un COMP değeri, Amerika Birleşik Devletleri borsası Coinbase Pro’da piyasaya sürülmesinin ardından 18 Haziran’da 61 dolardan ilerleyerek, 21 Haziranda 382 dolara yükseldi. 

Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde profesör olan Giuseppe Ateniese, daha önce Cointelegraph’a DeFi’nin bir ‘’oyun değiştirici’’ olduğunu söylemişti. ‘’Borçlu temmerrüde düşerse,bankanın arabanın peşine düştüğü geleneksel bir araba kredinde olduğu gibi durumlar gelişmez. DeFi ile varlıklar dijitaldir ve akıllı sözleşmelerle taahhüt edilir. Krediyi geri ödemezsem, teminat olarak kullandığım dijital varlık alınır ve bu konuda yapabileceğim bir şey olmaz.’’

PayPal kripto anlaşmalarına imza attı.

Bitcoin’n 100 milyon kullanıcı kazanması 12 yıl sürdü. Ardından ödeme devi PayPal, kullanıcıların Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash ve Litecoin satın almalarına, satmalarına ve tutmalarına izin verdiğini açıkladıktan sonra sonra, ağ tek bir ayda 300 milyon daha fazla potansiyel kullanıcı kazandı.

Pantera Capital Kasım ayında ‘’Şimdiden büyük bir etki yarattı.’’ dedi. 

Bitcoin dort yıllık yarılanmadan sağ çıktı.

BTC’nin ihraç oranını sınırlamak için tasarlanmış olan Bitcoin halving’leri kabaca her dört yılda bir gerçekleşir ve tipik olarak bazı endişelerle işaretlenir. Bu durum, çalışanlarına %50 maaş kesintisi beklemelerini söyleyen bir şirkete benzer.

Mayıs 2020 yarılanması madencilerin blok ödülünü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürdü ve bir felaket yaratmadan geldi ve gitti, madencilerin göçü ve ağın hesaplama gücünde (hash rate) çökme olmadı. Yedi ay sonra Bitcoin, ön yarılanma seviyesinin kabaca üç katına satılıyor. (11 Mayıs’ta 8.566 dolardı.)

Çin test ediyor, ancak Bahamalar dünyanın ilk CBDC’sini başlattı.

İlk merkez bankası dijital para birimini veya CBDC’yi ölçekli olarak çıkarma yarışı, Çin’in Ağustos ayında dijital yuan’ın dört şehir merkezinde (Şangay, Pekin, Guangzhou ve Hong Kong) deneme çalışmasını duyurmasıyla 2020’de çözüme yaklaştı. 400 milyon kişinin yaşadığı test alanı, ülkenin yaklaşık %29’u.

Pek çok kişi, Çin’in dijital para birimi elektronik ödeme (DCEP) projesinin yakında tam olarak kullanıma sunulacağını tahmin etti, ancak önemi konusunda anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Financial Times’ın korktuğu gibi, dijital bir yuan dünyanın rezerv para birimi olarak ABD dolarına meydan okuyabilir miydi? Ağustos ayında şunları yazdı: ‘’Çin’in merkez bankası dijital para birimindeki hızlı gelişimi, küresel para düzenini alt üst etme potansiyeline sahip.’’

Ya da CBDC’ler, dolandırıcılığın önlenmesi ve siber saldırılar gibi çözülmemiş sorunlarla o kadar dolu muydu ki; Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası başkanı Jerome Powell’ın Ekim ayında ima ettiği gibi, şimdi büyük ölçekte bir tane başlatmak sorumsuzluk olur muydu?

Her durumda, Çin dünyanın ilk CBDC’sine sahip olmayacak. Bu ayrım, Batı Hint Adaları’ndaki bir ada ülkesi olan Bahamalar’a ait ve 20 Ekim’de bir blockchain platformu üzerine inşa edilen merkez bankası dijital para birimi olan Sand Dollar’ın resmi lansmanıyla tarihe geçti.

MicroStrategy’nin rezerv hazinesinin tamamı BTC’ye geçiş yaptı.

2020, halka açık şirketlerin ve kurumsal yatırımcıların kripto iğnesini hareket ettirmeye başladığı yıldı ve borsada işlem gören hiçbir şirket, Nasdaq listesinde yer alan bir iş zekası şirketi olan MicroStrategy kadar kriptoyu büyük bir şevkle kucaklamadı. Ağustos ayına kadar Bitcoin’de 250 milyon dolar biriktirmekle kalmadı, aynı zamanda BTC’yi birincil kurumsal rezerv hazinesi yaptı.

MicroStrategy, yıl boyunca BTC satın almaya devam etti ve 2020’nin sonlarında, daha da fazla Bitcoin satın almak için dönüştürülebilir banknotların satışıyla 650 milyon dolar topladı. 21 Aralık itibariyle şirket, Bitcoin başına ortalama 15.964 dolardan satın alınan toplam 70.470 BTC’ye sahipti. The Wall Street Journal, firmanın dönüşümüne şaşırarak, ‘’Bu halka açık bir şirket mi yoksa bir hedge fonu mu?’’ dedi.

Coinbase halka arz sularını araştırdı.

Aralık ayında Coinbase, büyük bir ABD borsasında listenen ilk kripto-yerli şirket olma teklifini duyurdu. Araştırma şirketi Messari’ye göre, 35 milyon müşterisi olan şirketin değeri, ilk halka arzının meyvesini verirse 28 milyar dolar değerinde olabilir.

İsviçreli varlık yönetimi firması St. Gotthard Fund Management AG’nin yöneticisi ve kurucu ortağı Vlamidir Vishnevskiy, Cointelegraph’a  ‘’Bu büyük bir olay.’’ dedi

Fortune dergisi, halka arzın ‘’kripto endüstrisi için bir kilometre taşı’’ olduğunu belirtti. ‘’Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun böyle bir anlaşmayı imzalayıp imzalamayacağı açık değil.’’ Coinbase, 2020’de çalışanları işyerinde siyasi aktivizmden caydırmak için bazı tartışmalara yol açtı ve Kasım ayında New York Times, Coinbase’in bazı siyah çalışanlarının ayrımcı muamele yaptığını belirtip endişelerini dile getirdiğini bildirdi. Diğerleri, borsanın yüksek fiyat oynaklığı dönemlerinde zamansız hizmet kesintisiyle boğuştuğunu belirtti.

Buna rağmen, Texas Üniverstesi finans profesörü John Griffin, ‘’IPO duyurusu önemli bir olay.’’ dedi.

Telegram Grubu TON projesini terk etti.

Pavel Durov, açık kaynak kurucusu ve CEO’su ve dünya çapında 300 milyon kullanıcı olan şifreli mesajlaşma hizmetinin sahibidir. Ancak Telegram, SEC’den gelen direncin üstesinden gelemedi ve Mayıs ayında TON (Telegram Açık Ağ) projesinin fişini çekti.

Dubai merkezli firma, ‘’Gram’’ tokenini başlatmak için 1,7 milyar dolar toplamıştı ancak SEC, madeni paraları kayıtsız menkul kıymetler olarak gördü ve dağıtımlarını durdurmak için harekete geçti. Bir federal mahkeme, ajansa ön destek verdi.

Durov, bir blog yazısında, ‘’Finans ve teknoloji söz konusu olduğunda hala ABD’ye bağımlıyız.’’ dedi ve ekledi: ‘’ Bu gelecekte değişebilir. Ancak bugün, bir kısır döngü içerisindeyiz: Aşırı merkezileşmiş bir dünyaya daha fazla denge getiremezsiniz çünkü çok merkezileştirilmiştir.’’ Telegram, mavi çipli risk sermayesi şirketleri Kleiner Perkins ve Sequoia Capital de dahil olmak üzere bir dizi önde gelen yatırımcının katılımına sahipti.

Yatırımcı Paul Tudor Jones, BTC’yi onayladı.

COVID ile ilgili hükümet teşvik çabaları, birçok yatırımcının 2020’deki enflasyon konusunda endişelenmesine neden oldu ve bazıları kripto para birimlerine alternatif bir değer deposu olarak baktığından, yeni bir görünüm vermeye çalıştı. Bunların arasında en önemlisi, Mayıs ayında varlıklarının bir kısmının artık Bitcoin’e yatırıldığını bildiren hedge fon yatırımcısı olan Paul Tudor Jones’du.

Jones gibi ünlü bir yatırımcının onayı, ana yatırımcıların ve diğerlerinin kriptoya dahil olmasının yolunu açtı. 

XRP’Yİ bir menkul kıymet ilan eden SEC, Ripple’a dava açtı.

XRP piyasa değeriyle üçüncü büyük cryptocurrency oldu. Görevden ayrılan başkan Jay Clayton liderliğindeki komisyon, Ripple tarafından yaratılan XRP parasının aslında bir menkul kıymet olduğunu ve firmanın kayıtsız, devam eden bir dijital platform aracılığıyla, 1,2 milyarın üzerinde para topladığını iddia ederek Ripple ve en iyi iki yöneticisine karşı yasal işlem başlattı. Duyuruyu takip eden üç gün içinde XRP’nin fiyatı % 41 düştü ve firmanın mevcut haliyle ayakta kalıp kalmayacağı belirsiz hale geldi.

27 Aralık’ta, ABD’nin en büyük borsası Coinbase, XRP ticaretini askıya alacağını duyurdu ve diğerleri jetonu kaldırırken, madeni paranın etrafındaki iklim giderek daha dengesiz hale geldi. 29 Aralık’ta, dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments’ın XRP’de 9,18 milyondan fazla parayı tasfiye ettiği bildirildi.

Ripple, şirketin CEO’su Brad Garlinghouse’un ABD’deki ve kürsel olarak müşterilerini desteklemeye devam edeceğini söylediği için SEC’in bu eylemini ‘’Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kripto endüstrisine bir saldırı’’ olarak niteledi.

Brian Brooks uyardı: Biden yönetimi bazı kripto para düzenlemelerini geri alabilir.

ABD’nin üst düzey bankacılık düzenleyicisi, Biden yönetiminin tüketicileri korumayı amaçlayan bazı kripto para birimi düzenlemelerini değiştirebileceğinden endişe duyuyor. 

Biden yönetimi ABD kripto yönetmeliklerini değiştirebilir.

Para Birimi Sorumlusu Vekili Brian Brooks, geçen hafta CNBC ile yaptığı röportajda kripto para birimi düzenlenmeleriyle ilgili birkaç endişesini paylaştı.

Brooks, federal bankacılık sisteminin yöneticisi ve Para Birimi Mali Kontrol Bürosu’nun (OCC) başkanlığını yapmaktadır. OCC, yaklaşık 1.200 ulusal bakaya, federal tasarruf birliğini ve yabancı bankaların federal şubelerini denetlemektedir.

Brooks’tan, düzenleyici bakış açısıyla en son gerçekleşen bitcoin boğa koşusu hakkında yorum yapması istendi ve Brooks şu yanıtı verdi:

‘’Size endişelendiğimi söylemek istiyorum, Capito Hill’de koyduğumuz bazı yasal korumaları kaldırmaya yönelik çağrılar var.’’

Temmuz ayında OCC, gözetimindeki bankalara, kripto para hizmetleri sağlamak için yeşil ışık yaktı. Brooks, ajansının ‘’ulusal bankalarda insanların velayetini daha güvenli hale getirmeye çalıştığını’’ açıkladı ve şöyle ekledi: ‘’ Bankaların bu stablecoin projelerinden bazılarını desteklemesi hakkında konuştuk. Eğer bu korumalar yeterli değilse, bu tür işlemelerin ortamları hakkında gerçekten endişe duyuyorum. Bu pazara katılan insanların güvenliğini nasıl koruyacağız?’’

Brooks, ’’Size söyleceğim şey bu, şu anda gerçekten kritik bir dönüm noktasındayız. Bu bir çeşit yol ayrımıdır. Kara para aklama risklerini ele almanın yollarını bulmamız ve yapılabileceğini düşündüğüm terörizmin finansmanını engellemeliyiz. Ancak bunu, katılan tüketiciler ve yatırımcılar için güvenli hale getiriyoruz bu yüzden bankacılık sisteminin oynayacağı çok önemli bir rol var.’’ dedi ve ekledi:

‘’Burada çok gerçek bir potansiyel olan diğer bir sorun ise, ister kripto ister fintech olsun, bu teknoloji sorunlarının bazılarını politikleştirmemizdir. Bu yönetimi daha güvenli, daha gerçekçi hale getirmek adına daha önce yaptığı tüm iyi çalışmaları ortadan kaldırarak onu siyasallaştırıyoruz.’’

Brooks daha sonra Biden Yönetimi Kongre Üyesi Maxine Waters’ın, OCC’nin yürürlüğe koyduğu bazı düzenlemeleri geri almaya çağrı yaptığı mektuba atıfta bulundu. Öneriler arasında, ulusal bankaların ve federal tasarruf birliklerinin kripto saklama hizmetleri sağlamasına izin vermesi de vardı. Waters’ın mektubunda öne sürdüğü önerilerle ilgili Brooks ,’’Eğer bunları yaparsak, ilerlemek için yeterince temelimiz olduğundan emin değilim. Yaptığımız her şey, uygulamaya koymaya çalıştığımız düzenleyici kazançları ve tüketici korumasını pekiştirmekle ilgiliydi. O ortalıkta yok.’’

Ayrıca, ‘’Hükümetin rolü, işlem yapan insanların kötü insanlarla değil iyi insanlarla işlem yaptıklarını bilmeleri için piyasaların iyi düzenlenmesini ve iyi organize edilmesini sağlamaktır. Bunun bir kısmı, herhangi bir finansal piyasada olduğu gibi, iz sürmek ve anonimlik olmaması gerektiği anlamına geliyor.’’ dedi.

Brooks, ‘’Bu şu anda gerçek bir siyasi tartışma dedi ve vurguladı:

‘’İnsanlar bunun farkında olmayabilir, ancak Biden yönetimini bu korumaladan bazılarını geri almaya çağıran bazı liderler var. Bu durumun yatırımcıları korumak adına değil, politika adına olduğunu düşünüyorum.’’ 

Merkez Bankası Başkanı Ağbal’dan kripto para açıklaması geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, “Kripto paralarla ilgili 2021 yılı ikinci yarısında pilot testlere başlamaya hazırlanıyoruz.” dedi.

“MERKEZ BANKASI ŞEFFAFLIK ÇERÇEVESİNDE ADIMLAR ATACAK”

“Kripto paralarla ilgili 2021 yılı ikinci yarısında pilot testlere başlamaya hazırlanıyoruz” diyen ve Merkez Bankası’nın şeffaflık çerçevesinde adımlar atacağını söyleyen Ağbal açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

* Swapla ilgili bilgiler var, mesela o konuyla ilgili inşallah yılbaşından itibaren çok gecikmeli olarak akan swap işlemleriyle ilgili bilgileri günlük olarak vermeye başlayacağız. Onun gibi, arkadaşlara, teknik birimlere teker teker çalışmalar yaptırıyorum. Bu çalışmalar çerçevesinde kamuoyunun, karar vericilerin bilmeleri bakımından ihtiyacı olan veriler nelerdir?

* Bu verilerden Merkez Bankası’nın yine araç bağımsızlığı, Merkez Bankasının yürüttüğü operasyonel faaliyetlerinin çerçevesi dahilinde neler paylaşılabilir? Onlarla ilgili çalışmaları arkadaşlar şu anda yürütüyor. Peşinen, çok teknik konular olduğu için ‘Şunlar olur, şunlar olmaz’ demiyorum, benim tabii ki gayretim olabildiğince çok sayıda veri kamuoyuyla paylaşılsın çünkü ne kadar şeffaf olunursa karar vericiler de o bilgiler altında karar verecekleri için aslında ekonomide öngörülebilirliği arttırır. (İHA)

Elon Musk, Marscoin fikrine yeşil ışık yaktı.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, sosyal medya aracılığıyla bir takipçisine yanıt verdi ve Marscoin fikrine evet dedi. Elon Musk’ın verdiği bu olumlu yanıt, ‘’Mars ekonomisinin temelinde sıradan para yerine kripto para mı olacak?’’ sorusunu akıllara getirdi.

ABD’de MIT’de yapay zeka ve makine öğrenimi alanlarında çalışmalar yapan Lex Fridman, Twitter aracılığıyla bir öneride bulundu: ‘’Mars ekonomisinin temeli kripto para olmalı.’’ Binlerce insanı cezbeden bu öneri tartışmalara yol açtı.

Bazıları, Mars ekonomisinin kripto para birimine dayanmayacağını; bazıları Mars’ta benzersiz bir ekonominin ortaya çıkmayacağını, bazıları ise orada da Dünya’da kullanılan itibari paraların kullanılabileceğini iddia etti. Bu sırada Marscoin fikri akla geldi.

Elon Musk, Marscoin üretir mi?

Fridman’ın dile getirdiği bu öneriye mizahla yanıt verenler oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı Elon Musk’ı etiketledi ve ‘’Mars’ta muhtelemen Dogecoin kullanılır.’’ yorumunu yaptı. Musk, 20 Aralık’ta Dogecoin hakkında bir tweet atmıştı ve bunun sonrasında DOGE fiyatı %20’den fazla artış yakalamıştı.

Başka bir sosyal medya kullanıcısı ise Mars’ta Dogecoin’in değil daha farklı bir kripto para biriminin kullanılabileceğini öne sürdü. 2017’den yılından beri TSLA yatırımcısı olduğunu iddia eden bu kişi; Marscoin adlı yeni bir kripto para biriminin kullanılabileceğini söyledi.

Elon Musk bu öneriye çok basit bir yanıt verdi: ‘’Evet.’’

Tesla dolardan bitcoine geçiş yapar mı?

Elon Musk, 20 Aralık’ta sadece Dogecoin ile ilgili değil, Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalarla da öne çıkmıştı. Önce Bitcoin’i ‘’en az itibari para kadar saçma’’ bulduğunu söyleyen Musk, sonrasında  MicroStrategy Ceo’su Micheal Saylor ile diyaloga girdi.

Saylor’un Musk’a teklifi, Tesla’nın dolar rezervini satıp bitcoin satın alması yönündeydi. Saylor, 100 milyar dolara ulaşabilecek bu işlemin Tesla’ya 10 kat kazanç olarak geri gelebileceğini söyledi.

Binance, Kore pazarını fethetmeye çalışmaktan vazgeçti.

Binance, yıllardır dünyanın en büyük borsalarından biri olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Platform, hem yeni hizmetler ekleyerek hem de yeni yan kuruluşlar aracılığıyla fiziksel varlığını geliştirerek ekosistemini genişletmek için sürekli çalıştı.

Binance’in bir başarısızlık yaşaması nadir bir durum olsa da yine de bu gerçekleşti ve Kore pazarını kazanamayacağını deneyimlemiş oldu.

Binance şimdilik Kore pazarından çekilecek.

Binance’in yaptığı son açıklamaya göre, borsa Kore’deki yan kuruluşundan vazgeçmeye karar verdi. Binance.Korea yaklaşık sekiz ay önce açıldı fakat hiçbir zaman şirketin onun korumaya alması için yeterli kullanım ve hacim yakalamayı başaramadı.

Binance, ülkedeki yan kuruluşunun çok düşük işlem hacimleri görmesi nedeniyle, Kore’de çalışmanın zor olduğunu söyleyerek durumu bu şekilde yorumladı.

Sonuç olarak, likidite kullanıcıların işlem yapması için çok düşüktü bu yüzden Binance.Korea, likidite sağlamak için Binance’in ana platformuna bel bağlamak zorunda kaldı. Bir süreliğine bu durum iyi bir olasılıktı ancak Güney Kore Mart 2021’de yürürlüğe girecek olan yeni bir yasaya sahip olacağı için yakında yasak hale gelecek. Yasa, sipariş defterelerinin paylaşılmasını yasaklayacak ve bu nedenle Binance, Koreyi kaybetmiş olacak.

Para çekme işlemleri, Ocak 2021’in sonlarına kadar mümkün olacak.

Olumsuz gelişmelerin bir sonucu olarak Binance, Kore’deki mağazasını kapatmaya karar verdi. Binance, Koreli kullanıcılarının fonlarını yerel itibari para birimine veya diğer kripto paralara çevirerek geri çekebileceklerini söyledi. Tüm para çekme işlemleri 29 Ocak’a kadar mümkün olacak. Bu tarihten sonra kimse platformdan para çekemeyecek ,bu yüzden Binance insanlara işlerini bir an önce düzene sokmalarını ve platformdan çekilmelerini tavsiye ediyor.

Ancak borsa, yan kuruluşunun kapatılmasının ardından ülkedeki yaklaşımını yeniden değerlendirmeyi planladığından, Binance’in Kore’yi fethetme çabalarının sonu olmayabilir.

Aile Ofisleri Dijital Varlıklara, Kurumlardan Daha Fazla Yatırım Yapıyor.

Kurumsal yatırımcıların 2020’de dijital varlıklara yönelmesi şaşırtıcı bir gelişme oldu. Mayıs 2020’de Tudor Investment Corporation’dan Paul Tudor Jones şunları yazmıştı: ‘’Günün sonunda, en iyi karı maksimize etme stratejisi en hızlı ata sahip olmaktır. Bahse girerim ki bu bitcoin olacaktır.’’

Jones ve diğerlerinin dikkat çekmeye çalıştığı durum, Blockchain tabanlı dijital varlıkların, başarısız bir geleneksel finansal sisteme olan bağımlılığı azaltmayı ve dijital varlık yatırımlarına fon tahsisini destekleyen portföy çeşitlendirme stratejilerini giderek daha fazla benimsemeyi uman yatırımcılar için iyi bir alternatif olabileceğidir. Kurumların bir alt kümesi olan aile ofislerini bunu yıllardır yapıyor.

Analistler, yönetim altındaki toplam Aile Ofisi varlıklarının 6 trilyon doların üzerinde olduğunu tahmin ediyor. UBS Küresel Aile Ofisi Raporu, aile ofislerinin %57’sinin blockchain’in gelecekte yatırım stratejilerini ve davranışlarını dönüştüreceğine inandığını gösteriyor. Bu durum sürpriz olmamalı. Yakın zamanda yapılan bir Fidelity yatırım araştırması, aile ofisleri ve vakıflar da dahil olmak üzere 400’den fazla kurumsal yatırımcının %22’nin dijital varlıklarla ilgili yatırım ürünlerini araştırdığını ortaya koydu. En çarpıcı olanı ise, Fidelity çalışmasındaki yatırımcıların %72’sinin dijital varlığa dayalı yatırım ürünleri satın alırken herhangi bir sorun beyan etmemesidir. Öyleyse neden böyle bir güçle işin içine girdiler? İşte birkaç neden:

Likidite

İtibari para birimlerinin istikrarını çevreleyen şüphelerle, özellikle günümüzün giderek artan gerginlik içindeki jeopolitik ortamında, nakit para tutmak riskli hale geldi. İşlem yapma ve nakit tutma maliyeti kısa vadede gerçekten önemsizdir. Ancak, uzun ömürlülüğe ve kuşaksal zenginliğe değer veren aile kuruluşu için, uzun vadeli bir maliyet kabul edilemez. Bir Accenture ve McLahan raporu, blockchain teknolojisinin, aracıların maliyetlerini, merkezi finans sistemlerine göre %70 azaltabileceğini belirtiyor; iş ve merkezi operasyonlarda %50; uyum için %50; orta ve arka ofislerde bu durum %30’dan fazla.

Korelasyon

Finansal açıdan bakıldığında, kripto para birimleri ile hisse senetleri, emtialar, emlak veya tahviller gibi geleneksel varlık sınıfları arasındaki çok düşük veya negatif korelasyon olması ilginçtir. Hiçbir varlık sınıfı, ortalama kripto para birimiyle benzer özellikleri paylaşmaz. Korelasyon katsayısı, 0’a veya negatife ne kadar yakınsa, verimli bir portföy oluştururken o kadar verimli hale gelir. Tüm kripto para birimleri, yerleşik varlık sınıflarına kıyasla 0 (+ – 0.2) civarında bir korelasyon katsayısına sahiptir.

Pizza Hut, Venezuela’da Ödemelerini Kripto Paralarla Kabul Edecek.

Cyrptobuyer ile yapılan ortaklık sayesinde, Pizza Hut’ın Venezuela’daki müşterileri artık restorantlarda Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerini kullanarak ödeme yapabilecekler.

Kısacası;

  • Venezuela’daki Pizza Hut restorantları, kripto para birimi ödemelerini kabul ediyor.
  • Bu durum, Pizza Hut ile kripto ödeme hizmetleri sunan Cyrptobuyer arasında yapılan anlaşma sonucu oluştu.
  • Firma; Bitcoin, Binance Coin, Dash, DAI, Ethereum, Litecoin, Tetjer ve XTP gibi kripto para birimlerini kabul ediyor.

Cryptobuyer şunları aktardı:

‘’İyi haberlerimiz var! Kripto para birimlerini ödeme sistemlerimize entegre etmeye devam ediyoruz. Pizza Hut Venezuela ile yaptığımız son anlaşmayı sizlere duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bugünden itibaren ödemelerinizi kripto paralar ile yapabileceksiniz.’’ 

MicroStrategy Kurucusu, Bitcoin’in Birincil Hazine ve Rezerv Varlığı Olacağını Tahmin Etti.

İş analizi ve mobilite platformu olan MicroStrategy, 2020’nin 3.çeyreğinin sonunda, şirketlerinin hazine rezervinin bir kısmını dönüştürmeye karar verdi ve 400 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı. Şirket, Bitcoin gibi merkezi olmayan bir varlığı rezervlerine dahil etmek için stratejik bir karar aldı. MicroStrategy, artan enflasyona karşı bir koruma sağlamak için portföyünü genişletti ve bitcoin’in fiyatı o zamandan beri yaklaşık iki katına çıktı, aldıkları karar karşılığını vermiş gibi görünüyor.

MicroStrategy’nin CEO’su Micheal Saylor, Ekim ayında 9.889 $ ‘dan satın aldığı, 17.732 BTC biriminde bir bitcoin portföyüne sahip olduğunu açıklayan bir bitcoin savunucusu. Saylor geçtiğimiz günlerde CNBC’de katıldığı bir programda, firmasının dijital varlıklara yatırım yapma kararı hakkında konuştu. Saylor, MicroStrategy’de yaptıkları bitcoin yatırımını, teknik olarak altından daha üstün gördüklerini ve Bitcoin’e yatırım yapma kararının şimdiden büyük kazançlar sağladığını açıkladı.

Saylor şunları aktardı:

‘’ Sermaye maliyetleri, fedarellerin para basma çılgınlığı nedeniyle geçen yıldan beri %15 artarak üç katına ulaştı. Hazinemizde 500 milyon dolar nakit vardı ve doların azalan değeri nedeniye değer kaybedecektik, altından daha üstün bir mühendislik ürünü olan ve bizi kendisine yatırım yapmaya teşvik eden bitcoin’le yollarımız kesişti.’’

PayPal, Kripto Para Ödemeleri Hizmetinin Temellerini Atıyor.

Bitcoin piyasaları, 2017’deki büyük boğa koşusundan bu yana, en çok yükselişte olduğu zamanda ve milyarder yatırımcıların da ilgisini çekmeye başladı. Milyarder kullanıcılar, başka bir tür nakit ödeme yerine Bitcoin’i tercih ediyorlar.

PayPal, kripto paraları sistemlerine entegre etme çabalarını ilerlettikçe, bitcoin’de otoriter kurumlar tarafından bir alışveriş aracı olarak görülmeye başlayabilir.

PayPal Kripto’ya Giriyor.

PayPal, bir dizi kripto birimini uygulamalarına entegre ettiklerini açıkladıktan sonra ABD,  ödeme devi aracılığı ile kullanıcıların kripto paralar üzerinde işlem yapılmasının önünün açıldığını duyurdu.

ABD’de bulunan PayPal kullanıcıları, uygulama üzerinden EthereumBitcoin, Litecoin ve Bitcoin Cash satın alabiliyorlar. ItBit borsası, PayPal’in işlem hacimlerini takip ediyor ve günlük 35 milyon dolara varan hacimler kaydettiklerini belirtti.

Bitcoin, Ethereum ile beraber, dünya genelinde meydana gelen ekonomik kriz sebebiyle birçok yatırımcının tercihi haline geldi. PayPal artan ilgiyi farketti ve ödemeleri uygulamaları üzerinden gerçekleştirmeye karar verdi.